Koszt założenia i prowadzenia własnej firmy

Coraz większa liczba Polaków chce być przedsiębiorcza, co oznacza, że decydują się oni na założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście możemy to zrozumieć, bo jednak trzeba pamiętać, że własna firma to szansa na lepsze jutro. Dla wielu jest to lepsza opcja aniżeli praca na etacie, choć nie zapominajmy, że niesie ona również i ze sobą pewne zagrożenia. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że w tym przypadku to my musimy się o wszystko martwić. Ponadto ważni są tutaj nie tylko sami klienci, których musimy znaleźć. Nie zapominajmy także i o prowadzeniu księgowości, co także nie musi być tak proste, jak się na pierwszy rzut oka może wydawać. Skoro pytań jest tak wiele, skupmy się na kosztach założenia firmy i jej prowadzenia. Z jakim wydatkiem musimy się tu w związku z tym liczyć?

Koszty założenia

Zacznijmy od tego, że założenie firmy nie musi spoczywać na naszych barkach. Równie dobrze możemy to zlecić firmie z zewnątrz. W przypadku stolicy Małopolski zrobi to za nas niemal każde biuro rachunkowe w Krakowie. Podobnie zresztą, jak i w każdym innym mieście w Polsce.

Wracając do kosztów, sporo zależy tutaj od tego, jaki firma będzie miała charakter. Jeżeli mówimy tutaj o jednoosobowej działalności gospodarczej czy też spółce akcyjnej nie musimy z tego tytułu ponosić żadnego kosztu. Ten pojawia się natomiast w sytuacji, kiedy zakładamy spółkę handlową. Wówczas niezbędne będzie uzyskanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. To akurat koszt 50 zł a do tego doliczyć trzeba jeszcze wydatek rzędu 100 zł za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Prowadzenie firmy

Koszt generuje rzecz jasna także i samo prowadzenie działalności. Tak oto przede wszystkim musimy tutaj zwrócić uwagę na podatek dochodowy. To jednak nie wszystko. Na pewno sen z powiek wielu przedsiębiorców zwiewa preferencyjna składka ZUS. To właśnie na ten wydatek narzekają oni najbardziej. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, bo niezależnie od tego ile zarobimy i tak musimy się tu liczyć z wydatkiem rzędu ponad tysiąca złotych. Oczywiście składkę taką można obniżyć, w czym także pomóc nam może biuro księgowe w Krakowie. Okazać się bowiem może, że niezbędna będzie zmiana charakteru firmy.

Co jeszcze? Nie zapominajmy o prowadzeniu księgowości. Oczywiście możemy to zrobić osobiście, choć nie jest powiedziane, że nie będzie się to liczyło z żadnym wydatkiem. Jak najbardziej takowy będzie, a wiąże się choćby z programem do generowania faktur. Inną opcją jest zatrudnienie księgowego na etat lub zlecenie prowadzenia księgowości firmie z zewnątrz. Bazując na przykładzie Krakowa, w stolicy Małopolski na brak klientów w tym zakresie nie narzeka biuro rachunkowe dostępne pod linkiem http://www.tributum-kancelaria.pl.