Opieka nad dzieckiem – co należy zrobić, aby ją uzyskać?

Sprawa rozwodowa może dotyczyć każdego z nas. Porusza ona najbardziej delikatne kwestie, których rozwiązanie będzie miał ogromny wpływ na przyszłe życie. Jedną z najistotniejszych spraw, jakimi zajmuje się sąd, jest przyznanie opieki nad dzieckiem. Co należy zrobić, aby ją uzyskać i czy warto w tym celu skorzystać z pomocy prawnika? Sprawdźmy.

Opieka nad dzieckiem a prawo i przepisy

Opieka nad dzieckiem, zgodnie z przepisami polskiego prawa, oznacza możliwość bezpośredniego i codziennego sprawowania nadzoru nad małoletnim. Przyznawana jest temu rodzicowi, który może zapewnić dziecku najlepsze warunki do rozwoju i nauki – sąd w ten sposób może zadbać zarówno o dobro obojga rodziców, jak również – i przede wszystkim – ich dziecka.

Warto zaznaczyć, że opieka nad dzieckiem to nie to samo, co władza rodzicielska. Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi najczęściej dotyczy ona obojga rodziców i oznacza prawa oraz obowiązki, jakie rodzice posiadają względem osoby małoletniej. Władza rodzicielska może więc należeć do obu stron, ale opiekę nad dzieckiem sprawować powinna jedna osoba.

Co zrobić, aby zyskać opiekę nad dzieckiem?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, decyzję o tym, kto będzie mieć opiekę nad dzieckiem, przyznaje sąd – jego celem jest zadbanie zarówno o odpowiednie zabezpieczenie dziecka pod kątem materialnym, jak też emocjonalnym. Podczas podejmowania decyzji brane pod uwagę są dwie najważniejsze kwestie – dobro małoletniego, a także warunki, jakie posiada każdy z rodziców do opieki nad dzieckiem.

W celu wydania prawidłowego wyroku, niezbędne jest przede wszystkim przeanalizowanie dowodów, a także przeprowadzenie rozmów z dzieckiem przez psychologa. Będzie on w stanie określić, z którym z rodziców chce zamieszkać małoletni i z którym posiada większą więź emocjonalną. Każdy z rodziców, chcąc uzyskać opiekę nad dzieckiem, powinien:

  • posiadać odpowiedni dochód, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, a także możliwości związane z nauką;
  • zapewnić dziecku komfortowe warunki mieszkaniowe, a więc posiadać mieszkanie lub dom o odpowiednio wysokim standardzie;
  • posiadać więź emocjonalną z dzieckiem, by czuło się ono w jego towarzystwie możliwie jak najlepiej.

Niezbędne okaże się więc przedstawienie dowodów na to, że rodzic jest w stanie przejąć opiekę nad dzieckiem i zapewni mu jak najlepsze warunki do życia.

Chcesz zyskać opiekę nad dzieckiem? Skorzystaj z pomocy adwokata!

Polskie przepisy prawne są zawiłe i często niezrozumiałe dla większości osób. Dlatego chcąc zyskać odpowiednie wsparcie w trakcie sprawy rozwodowej, warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje adwokat. Dzięki niemu zbierzesz odpowiednie dowody i dobrze zaprezentujesz się przed sądem, a dodatkowo zyskasz wsparcie psychologiczne w tym trudnym dla Ciebie okresie.

Prawnik powinien być osobą doświadczoną, wyspecjalizowaną w sprawach rozwodowych i empatyczną. Warto więc znaleźć najlepszą kancelarię, taką jak SMR-LAW, która w odpowiedni sposób reprezentować będzie Twoje interesy.