Drewniany dom- przestarzała technologia czy rozwiązanie przyszłości?

Stare domy drewniane, jakie kiedyś budowano w Polsce raczej nie cieszą się dobrą renomą. Proste domy z drewnianych bali nie posiadały żadnej warstwy izolacyjnej, a co za tym idzie wytwarzane w ich wnętrzu ciepło od razu ulatywało na zewnątrz. Tym samym takie budynki można było określić jako sezonowe, gdzie dobrze się je zamieszkuje tylko w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska. Nic więc dziwnego, że słabo sprawdzały się w praktyce i obecnie odeszły już w przeszłość.

 

Tymczasem, najnowocześniejsza technologia budowania domów szkieletowych to coś zupełnie innego. Drewniana, prefabrykowana konstrukcja z drewna o odpowiednich parametrach to jedno, a drugie to solidna i gruba warstwa ocieplenia, a także zastosowanie specjalnych folii, które chronią budynek przed utratą zimna, a także przed wiatrem. Obecnie wykonywane domy z drewna to budynki, które mogą być tak samo ciepłe, jak domy murowane. Tak naprawdę- nie muszą one nawet mieć drewnianej elewacji. Tym samym ich drewniana konstrukcja jest niemalże całkowicie ukryta. Jakie inne zalety ma jeszcze budowa domu z drewna?

Inwestycja, która przebiega szybko i sprawnie

Analizując zalety budowy domu z drewna na pewno warto zwrócić uwagę na to, że taki dom powstaje stosunkowo szybko. To dobre rozwiązanie dla tych inwestorów, którym zależy na czasie. Jedyne prace mokre, jakie wymagają szczególnego planowania pod kątem pogody dotyczą pierwszego etapu prac, czyli wylewania fundamentów. To, jak szybko może zostać ukończona inwestycja zależy w dużej mierze także od wielkości budynku, ale i od tego, jak wiele jego elementów będzie prefabrykowanych. Szacuje się, że czas budowy domu szkieletowego to okres 3-5 miesięcy czasu, co jest nieporównywalnie krótszym czasem do tego, jaki jest potrzebny na wzniesienie domu murowanego.

Inwestycja, która jest opłacalna finansowo

A skoro budujemy dużo szybciej- ponosimy też znacznie mniejsze koszty związane z zatrudnianiem fachowców i całej ekipy budowlanej. Szacuje się, że budowa domu z drewna jest znacznie mniej kosztowna od budowy identycznego domu, ale w technologii murowanej. Ten aspekt jest zazwyczaj jednym z decydujących jeśli chodzi o wybór domu szkieletowego. Po co płacić więcej, jeśli można zapłacić mniej?

Czy takie domy rzeczywiście są trwałe?

Domy murowane od zawsze były i są uznawane za budynki bardzo wytrzymałe, znoszące niemalże wszystko. Stąd też u inwestorów pojawia się obawa, co do domów drewnianych, budowanych w technologii szkieletowej- są one tańsze i szybciej się je buduje, ale czy są równie wytrzymałe? Tak naprawdę, ich wytrzymałość jest zbliżona do wytrzymałości domów szkieletowych. Szacuje się, że dom szkieletowy bez przeszkód powinien wytrzymać przeszło sto lat.

 

Jak więc widać, zalety budowy domu z drewna są dość duże, a technologia ta stale zyskuje na popularności. Pamiętajmy, że do wykonania takiego domu potrzebna nam będzie odpowiednia ekipa budowlana, która zna wytyczne, co do technologii i która specjalizuje się w takich właśnie projektach.