Jak zbudować dom z drewna?

Budowa domu z drewna to w ostatnim czasie niezwykle popularne rozwiązanie dla osób, które pragną zamieszkać we własnych czterech kątach. Inwestorzy decydują się na dom z drewna głównie ze względu na zalety takie jak niższe koszty budowy czy krótszy czas prac budowlanych w porównaniu z budową domu murowanego. Nie każdy jednak wie od czego zacząć budowę domu drewnianego i jak dokładnie wyglądają prace wykonywane przez ekipę budowlaną. W poniższym artykule przygotowaliśmy najważniejsze informację dotyczące budowy domu z drewna, o których powinien wiedzieć każdy inwestor.

Budowa domu z drewna od strony prawnej

Tak naprawdę budowa domu z drewna rozpoczyna się nie od fundamentów, a od zakupu gruntu i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, dzięki którym ekipa budowlana będzie mogła rozpocząć prace. Choć dla wielu osób formalności te mogą wydawać się niezwykle stresujące, gwarantujemy, że dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu, nie będą one stanowić żadnego problemu. Podczas zakupu działki warto zwrócić uwagę na to czy kupujemy grunt rolny czy budowlany. W przypadku zakupu działki o charakterze rolnym, inwestorzy mogą mieć problemy z postawieniem na niej budynku mieszkalnego. Przed zakupem sprawdź również wybraną działkę w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Wizyta w tym wydziale pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat prawnego stanu wybranego gruntu, na którym rozpocząć ma się budowa domu z drewna. Po zakupie działki oraz stworzeniu projektu domu, musisz wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę lub zgłosić jej zamiar. Odpowiednie wnioski należy przekazać do starostwa lub urzędu miasta. Na pozwolenie możemy czekać nawet do sześćdziesięciu pięciu dni, a po zgłoszeniu zamiaru budowy do dwudziestu jeden dni. Bez uzyskania pozwoleń, nie możemy rozpocząć prac budowlanych na terenie zakupionej przez nas działki.

 

Budowa domu z drewna krok po kroku

Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, o których powiedzieliśmy powyżej, budowa domu z drewna może ruszyć pełną parą! Od czego zacząć budowę domu drewnianego? Oczywiście od wizyty geodety odpowiedzialnego za wytyczenie wymiarów budynku, a następnie wykopaniu dołów i stworzeniu fundamentów budynku. Następnie powstałe ławy fundamentowe zostają wzmocnione zbrojeniem stalowym i wypełnione mieszanką betonową. Tak przygotowane fundamenty zostają pozostawione do całkowitego wyschnięcia, przez co prace budowlane zostają wstrzymane na około dwa dni. Kolejny krok to pokrycie przygotowanych wcześniej ław fundamentowych specjalną papą izolacyjną, na której tworzona jest ściana fundamentowa. Ściana fundamentowa jest dodatkowo wzmocniona od strony wewnętrznej warstwą, która zapobiega przed nadmiernym przenikaniem wilgoci. Od zewnętrznej strony ścianę fundamentową wzmacnia się warstwą styropianu, który zabezpieczony zostaje warstwą folii kubełkowej. Działania te sprawiają, że fundamenty są chronione przed uszkodzeniami, a budynek może pochwalić się odpowiednią izolacją cieplną. W tym czasie na budowie pojawiają się również eksperci odpowiedzialni za instalację wodno kanalizacyjną oraz instalację elektryczną. Fundamenty zostają wyrównane i wzmocnione stalową siatką, która następnie zostaje zalana warstwą betonu. Po zakończonym procesie tworzenia fundamentów, ekipa może przejść do montowania gotowych półproduktów tj. ścian czy stropów wykonanych z drewna. Każdy element musi być idealnie dopasowany do siebie oraz do przygotowanego wcześniej projektu, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że powstały budynek mieszkalny będzie trwały, wytrzymały i przede wszystkim bezpieczny dla wszystkich domowników.