Przedsiębiorca w Hiszpanii- czy warto zarejestrować tutaj spółkę?

Możliwość rejestracji spółki w Hiszpanii cieszy się większą popularnością niż rejestracja spółki w Polsce. Mimo wszystko, oba kraje różnią się regulacjami prawnymi, chociaż dostępne do rejestracji rodzaje spółek są w obu krajach bardzo podobne. Osoba, która chce się w Hiszpanii stać przedsiębiorcą najczęściej wybiera spośród dwóch możliwości- rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej bądź też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który to podmiot można także zarejestrować w pojedynkę. Oczywiście, można też zarejestrować spółkę wraz ze wspólnikami. Od czego zacząć i jak założyć spółkę szybko i sprawnie?

Numer Identyfikacji Obcokrajowca- konieczny na start

Aby rozpocząć cały proces rejestracji nowego podmiotu trzeba koniecznie rozpocząć od wyrobienia numeru NIE, który identyfikuje rezydentów na terenie Hiszpanii. Funkcjonuje on trochę tak, jak numer PESEL. O jego wydanie można wnioskować na dwa sposoby w zależności, czy obecnie znajdujemy się już na terenie Hiszpanii czy też jeszcze w Polsce. Można to zrobić w hiszpańskim konsulacie bądź też na posterunku policji najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Posiadanie tego numeru umożliwi nam zakładanie spółki w Hiszpanii i przyspieszy cały proces. Jego wyrobienie nie jest czasochłonne ani trudne.

Jaki rodzaj spółki wybrać? Co zrobić w dalszej kolejności?

Jedną z najczęściej wybieranych spółek w Hiszpanii jest jej wariant z ograniczoną odpowiedzialnością. W jej przypadku uczestnicy spółki odpowiadają za to, co dzieje się z firmą tylko do wysokości wniesionego w nią wkładu. Istotne jest, że w przypadku rejestracji spółki konieczne jest już na starcie wykazanie posiadania kwoty minimalnego kapitału początkowego.

Wiemy już, jaką chcemy spółkę zarejestrować. Będziemy więc musieli udać się do notariusza. Wcześniej musimy jednak wymyślić nazwę nowej firmy, a także otrzymać z urzędu specjalne potwierdzenie, że wymyślona przez nas nazwa jest wolna i możliwa do użycia. Nowy podmiot musi też posiadać swoje konto bankowe.

Ważna wizyta u notariusza

To tutaj rozpoczyna się cały proces rejestracji, gdzie sporządzany jest akt założycielski oraz umowa spółki, w której dokładnie opisane są udziały wspólników w nowym podmiocie. Należy zabrać ze sobą pozwolenie na użycie wybranej nazwy oraz potwierdzenie, że na koncie bankowym spółki znajduje się wymagana kwota kapitału początkowego. Na ten moment jest to kwota około 3000 euro. Zastanawiając się, jak założyć spółkę pamiętajmy jeszcze o tym, aby zgłosić uczestników spółki do ubezpieczenia społecznego.

Jak długo trwa zakładanie spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma w Hiszpanii swój specjalny wariant- „nowe przedsiębiorstwo”. W przypadku rejestracji takiego podmiotu formalności zostały trochę skrócone tak, aby można było taką firmę zarejestrować szybciej. Warto jednak przyjąć, że wszystkie formalności mogą nam zająć od 4 do 6 tygodni. Warto także rozważyć powierzenie księgowości nowej spółki do biura księgowego. Rozliczanie kwestii podatkowych w przypadku spółek jest trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.