Stres na drodze do sukcesu jest czymś naturalnym. Jak sobie z nim radzić?
Ocena sytuacji
W pierwszej kolejności warto ocenić swoją sytuację, czyli zastanowić się czy jesteśmy zestresowani, i jeżeli jesteśmy – spróbować sobie odpowiedzieć na pytanie „co nas stresuje”. Może takie stwierdzenie wydaje się dziwne, ale jest to naprawdę dobry sposób na rozpoczęcie radzenia sobie ze stresem. To trochę tak jak z lękiem wynikającym z niewiedzy – wiedza o tym, że się boimy pomaga nam ów lęk okiełznać.
Działania skierowane na emocje i na problem
Jeżeli będziemy już wiedzieli co nas stresuje i jak bardzo jesteśmy zestresowani, możemy pomyśleć nad działaniami, które pomogą nam zniwelować stres. Będą to dwojakie działania: skierowane na emocje i na problem.
Działania skierowane na emocje to działania, które mają bezpośrednio obniżyć poziom stresu przez np. rozluźnienie organizmu (relaksacja, joga, wysiłek fizyczny), oderwanie się od myślenia o problemie (ciekawa książka, film, wycieczka) lub tym podobne.
Działania skierowane na problem to działania, które mają bezpośrednio przyczynić się do rozwiązania problemu. Tutaj będzie np. wkucie wiedzy do egzaminu, przygotowanie swojego wystąpienia publicznego, etc.
Oba rodzaje działań mogą być potrzebne, abyśmy się faktycznie odstresowali. Generalnie, działania skierowane na emocje są potrzebne jeśli poziom stresu nie pozwala nam skupić się na wykonaniu działań skierowanych na problem. Jeżeli jesteśmy jednak w stanie wykonać działanie skierowane na problem, warto od niego zacząć, bo efekty takiego działania modyfikują nie tylko symptomy, ale też przyczyny stresu.
Powodzenia w radzeniu sobie ze stresem.