Spółka w Hiszpanii – o czym powinien wiedzieć zagraniczny inwestor?

Wiele osób, w tym także Polaków zastanawia się poważnie nad prowadzeniem działalności gospodarczej w Hiszpanii. Ten kraj daje wiele możliwości nie tylko jeśli chodzi o branże turystyczną, hotelarską, czy gastronomiczną, ale też marketingową, beauty i wiele innych. Jednym ze sposobów na prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju jest spółka w Hiszpanii.

Przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z zakładaniem działalności gospodarczej – spółki w Hiszpanii. Oto od czego zacząć i jakie mogą być rodzaje spółek dla obcokrajowców w tym pięknym śródziemnomorskim kraju na Półwyspie Iberyjskim.

Spółka w Hiszpanii – kilka najważniejszych informacji

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej – założeniem spółki w Hiszpanii, należy złożyć wniosek o numer identyfikacyjny obcokrajowca – NIE, który można uzyskać na przykład w ambasadzie Hiszpanii w kraju, gdzie się mieszka. Dobrze, aby zrobić to jeszcze przed przyjazdem do Hiszpanii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, żespółka w Hiszpanii, która została założona przez polskiego przedsiębiorcę, będzie mieć identyczne uprawnienia jak analogiczna spółka założona przez obywatela Hiszpanii w tym kraju. Poza tym może ona też korzystać z różnego rodzaju pomocy publicznej, dokładnie na takich samych warunkach, jak ma to miejsce w przypadku spółki miejscowej. Cały proces zakładania spółki w Hiszpanii nie trwa długo i zawiera się zazwyczaj od 4 do 5 tygodni. Minimalny wymagany kapitał to 3000 EUR, a stawka podatkowa wynosi 25%.

Spółka w Hiszpanii – jakie rodzaje spółek może założyć obcokrajowiec?

Zagraniczni przedsiębiorcy – obcokrajowcy, jeżeli chcą założyć spółkę w Hiszpanii mają do wyboru m.in. następujące rozwiązania:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Sociedad Limitada, w skrócie SL;
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo, czyli Sociedad Limitada Nueva Empresa, w skrócie SLNE;
  • spółka akcyjna, czyli Sociedad Anónima, w skrócie SA;
  • spółka komandytowa, czyli Sociedad Comanditaria, w skrócie SC.

Zakładanie spółki w Hiszpanii – najważniejsze dokumenty krok po kroku

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Sociedad Limitada – SL jest najczęściej wybieranym rodzajem spółki przez obcokrajowców, którzy inwestują w Hiszpanii. Do założenia Sociedad Limitada – SL potrzebne są:

  • zaświadczenie z Registro Mercantil, hiszpański rejestr przedsiębiorców;
  • Numer identyfikacji obcokrajowca – NIE,
  • Numer identyfikacji podatkowej – NIF;
  • statut spółki – dokument, który określa zasady funkcjonowania określonej spółki;
  • akt założycielski;
  • rejestracja spółki w Registro Mercantil, hiszpański rejestr przedsiębiorców;
  • w Agencia Tributaria należy zgłosić zamiar podjęcia działalności gospodarczej.

Oddział lub przedstawicielstwo firmy – spółka w Hiszpanii

Kolejnym sposobem na założenie spółki – biznesu w Hiszpanii jest otwarcie przedstawicielstwa lub oddziału spółki, która jest zarejestrowana w innym kraju, np. w Polsce. To bardzo często wybierane rozwiązanie przez inwestorów zagranicznych, którzy chcą prowadzić biznes na Półwyspie Iberyjskim.

Więcej informacji: https://accountingservicesinspain.com