W jakich krajach Polacy otwierają swoje firmy?

Milena (prowadzi działalność gospodarczą w Hiszpanii): wybrałam Hiszpanię jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, bo zawsze kochałam ten kraju. Uwielbiam Latynosów i ich podejście do życia. Wiedziałam, że doskonale odnajdę się w tym miejscu. Obecnie na stałe mieszkam już w Barcelonie i kocham to miasto.

Zakładanie firmy w Hiszpanii nie było dla mnie wielkim problemem, choć nie mówiła wówczas tak płynnie po hiszpańsku jak obecnie, a to dzięki temu, że pomogło mi biuro księgowe, które zajmuje się obsługą rynku hiszpańskiego. Do dziś prowadzą dla mnie księgowość mojej hiszpańskiej firmy, co bardzo sobie cenię, bowiem wyjaśnianie zawiłości księgowych najlepiej jeśli odbywa się po polsku, bo nawet jeśli znam hiszpański to kwestie języka urzędników nawet po polsku bywają zawiłe. Dla zainteresowanych link do biura, które mnie obsługuje – biuroksiegowewhiszpanii.pl.

Anita (prowadzi działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii): rozpoczęłam prowadzenie mojej firmy w Anglii prawie dziesięć lat temu. Wówczas było to bardzo korzystne rozwiązanie, bo obciążenia przedsiębiorcy były mniejsze, kwota wolna od podatku stosunkowo wysoka, a system podatkowy dość jasny (po za tym jest wiele biur rachunkowych polskich, które zajmują się brytyjskimi rozliczeniami), wszystko szło dobrze i była zadowolona. Teraz jednak po Brexicie nie do końca wiem, jak będzie wyglądała przyszłość mojej firmy, zastanawiam się czy nadal powinna prowadzić działalność gospodarczą w Anglii czy może przenieść ją do Polski lub innego kraju.

Mateusz (prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i Czechach): działalność gospodarczą prowadzę w zasadzie dopiero od roku, początkowo myślałem o rozpoczęciu działalności w Anglii, ale po pierwsze kraj ten jest stosunkowo daleko, a po Brexicie sytuacja tam stała się niepewna. Specyfika oferowanych przez mnie usług pozwala na prowadzenie działań z dowolnego miejsca na świecie. Siedziba firmy oraz wszelkie formalności załatwiam w Czechach, gdzie co jakiś czas jeżdżę, jednak największą część moich usług oferuję na rynku polskim. Jest to rozwiązanie dla mnie bardzo korzystne, bo prowadząc firmę w Czechach mam dużo mniejsze obciążenia fiskalne, a moje usługi mogę oferować na cały świat. W mojej opinii do rozwiązanie bardzo dobre, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, dla których polski system i wysokość opłat są przytłaczające. Nie wiem czy zdecydowałabym się na własną firmę w Polsce, a nawet jeśli to po 2 latach i tak zapewne musiałbym zawiesić swoją działalność.